2015’in En İyi 5 Akıllı Saati

Yazar:  |  1 Comment

Akıllı saatler bu sıralar en son teknolojik ürünler olarak ilgi görüyor. Küçük bilek tabanlı ekranları ile zaman kavramını tamamen 21.yüzyıla uyarlıyorlar.

Seçimler çok şaşırtıcı olabilir. Lüksün son noktası Apple Watch’dan, Google’ın büyüyen ordusundan Android Wear’a ve Pebble’ın zarif sadeliğine kadar bir sürü seçenek mevcut. Peki giyilebilir teknolojiye katılmak için siz hangisini seçmelisiniz?

Sony Smartwatch 3

Sony-SmartWatch-3

Sony’nin son ürünü SmartWatch 3 Adroid Wear’a kabul edilebilir pil ömrü ile birlikte rahat, su geçirmez ve geliştirilmiş bir imaj kazandırıyor. Fotoğraf: Guardian /Samuel Gibbs

Fiyatı: 130 £

Sony SmartWatch 3 farklı özellikleri ile kare bir Android Wear saatidir. Transflective ekranı sayesinde doğrudan güneş ışığını görür ve algılar böylece arka planda ışığa gerek kalmadan ekran görülebilir. Karanlıkta okuma yapmak için arka ışığı da bulunuyor ama her zaman kullanılması gerekmiyor böylece akıllı telefonunuza Bluetooth ile bağlansanız bile şarjı 3 gün dayanıyor.

Kalp hızı görüntüleme özelliği yoktur ama koşuyu akıllı telefona gerek kalmadan takip etmek için GPS özelliği vardır ve IP68 standartlarında su geçirmezdir yani suyun 1m altında 30 dakika dayanır.

Bu son yazılım güncellemesi ile Wi-Fi üzerinden bir Android akıllı telefona uzaktan bağlanabilir, standart microUSB kablosu aracılığıyla şarj edilir ve metal dahil olmak üzere birçok özel kayı seçeneği vardır. Dokunmatik ekran gezintiyi kolaylaştırır ve sesli olarak Google’a sorular sorup cevap alabilirsiniz.

Değerlendirme: iyi pil ömrü, kolay ekran okunması, ama stili düz

LG Watch Urbane

LG Watch Urbane

LG Watch Urbane en son Android Wear akıllı saati ve tıpkı normal bir saat görünüyor, bu hem iyi hem kötü. Fotoğraf: Guardian /Samuel Gibbs

Fiyatı: 260 £

Google’ın Android Wear saatlerinin en yenisi olan bu saat yuvarlak, parlak, büyük ve akıllı saatler arasında normal saat en çok benzeyeni. Su geçirmez, paslanmaz çelik gövdesi gümüş ya da pembe altın renginde, ekran ve saatin etrafı da buna uyumlu olacak şekilde çevrelenmiş. 1.3in dairesel OLED ekran her zaman açık kalabilir, ancak ortam ışığına göre kendi parlaklığını ayarlayamıyor. En büyük saatlerden biri olmasıyla iri vücutlarda ve geniş bileklerde güzel duracaktır.

Android Wear’ın son ürünüdür ve Android akıllı telefonlara Wi-fi ve Bluetooth ile bağlanabilir. Kullanıcılar mesajları sesli yanıt sistemiyle ya da ekran üzerine parmaklarıyla emoji çizerek cevaplayabilirler.

Nabız sensörü bulunur, ancak GPS’i yoktur, hareket takibi için akıllı telefon kullanılması gerekir. Manyetik dock kullanılıyorsa pil ömrü 1-1.5 gün arası değişir. Deri kayışı standarttır yani başka bir kayışla değiştirebilmeniz mümkündür.

Değerlendirme: büyük, kalın, herkese uygun olmayabilir.

Apple Watch

Apple Watch

Apple’ın ilk akıllı saati çok zarif tasarlanmış ama tutarsız ve karışık bir arayüzü olduğundan kavramanız biraz zaman alabilir. Fotoğraf: Guardian /Samuel Gibbs

Fiyatı: 300 £

Apple Watch son birkaç yılın en çok beklenen giyilebilir ürünü oldu. Akıllı saatlerin en pahalısıdır, en ucuzu 300£ olarak başlar ve altın istiyorsanız fiyat 13,500£ civarına ulaşıyor.

iPhone nabız sensörü ve üçüncü parti uygulamalar ile Android Wear saatler benzer yeteneklere sahiptir, ancak yazılımı kafa karıştırıcıdır.

Taptic Engine denilen sistemiyle bir bildirim geldiğinde titreşim göndermek yerine bileğinize dokunur, ayrıca Force Touch özelliği ile sizin ekrana ne kadar sert bastığınıza göre tepki verir.

Ekran sadece bileğinizi kaldırın ya da bir düğmeye bastığınızda yanar ve bunun haricinde karanlıktır ve manyetik şarj kablosu ile şarj edilirse pil ömrü bir günü bulur. Çağrıları dahili hoparlör kullanarak bilekten doğrudan alabilirsiniz ve sesli komut sistemi Siri gayet düzgün çalışıyor.

Değerlendirme:  zarif yapılmış, ama pahalı ve bazen karışık

Pebble Time

Pebble Time

Pebble basit, etkili ve uzun ömürlü bir akıllı saattir. Fotoğraf: Guardian/Samuel Gibbs

Fiyatı: 130 £

Bildirimleri ve zamanı göstermesi başlıca özellikleridir; Bluetooth üzerinden iPhone ve ya Android telefona bağlanabilir ve bu iki platformada bağlanabilme özelliği olan tek akıllı saattir. Sesli dikte özelliği sunan bir mikrofonu bulunur ve Android’de Google aramalarına erişim sağlar.

Pebble Time manyetik şarj kablosu kullanarak şarj edildiğinde beş ve yedi gün arasında süren pil ömrüyle akıllı saatler arasında pil ömrü en uzun olan üründür. E-paper(elektronik kağıt) ekran teknolojisiyle ekran sürekli açıktır ve doğrudan güneş altında kolaylıkla ekranı okuyabilirsiniz. Ekran dokunmatik değildir, kullanıcı ara yüzünü gezmeniz için 4 düğme bulunur. Time ince ve hafiftir, 30 metreye kadar su geçirmez, üç renk seçeneğine sahip çelik çerçeve ve kayışı ile gelir.

Değerlendirme: akıllı saatlerin Casio’su – basit ve günlük yaşama uygun

Motorola Moto 360

Motorola Moto 360

Moto 360’ın saatin bütün yüzünü kaplayan büyük bir ekranı var. Fotoğraf: Guardian/ Samuel Gibbs

Fiyatı: 170 £

Moto 360 Android Wear akıllı saatleri arasında tartışmasız en iyi görünümlü olanıdır. 1.6in LCD ekranı, paslanmaz çelik kaplı gövdesi vardır, çerçevesi neredeyse yok denecek kadardır bu yüzden diğer saatlerden daha ince görünür.

Pil azaldığında ekran kararır, ekran sürekli aydınlık kalmak yerine saati okumak için kaldırdığınızda tamamen aydınlanır. Altın, çelik ve siyah olarak deri ya da metal kayış şeçenekleriyle ve daha sonra indirebileceğiniz geniş bir saat arayüzü seçeneğiyle gelmektedir.

Kalp hızını görüntüler, ancak spor takibi için GPS bulunmuyor, akıllı telefon aracılığıyla kullanılabilir.

Mikrofon Google Now üzerinden sesle kontrol ve dikteye olanak sağlar, ama arama yapılmaz. Diğer tüm Android Wear saatler gibi internet erişimi ve bildirimleri almak için Bluetooth üzerinden bir akıllı telefona bağlanır. En son yazılım sürümü ile Wi-Fi üzerinden Android akıllı telefona uzaktan bağlanabilir. Pil ömrü sadece bir gün sürer ve kablosuz şarj yuvası kullanılarak bir saat içinde şarj edilebilir.

Değerlendirme: En çekici akıllı saat ama pil ömrü de en zayıf

 


1 Comment

  1. azim

    Mart 6, 2017 at 10:06 am

    ben beğendim cnm

Bizim İçin Yorumunuz Çok Değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir