Giyilebilir Teknoloji ile Akıllı Eldiven

Yazar:  |  1 Comment

Oxstren markası 2015 Asya fuarında yeni ürününü tanıtacak. Şirketin kurucularından Pratik Saraogi ile yapılmış bir röportaj ile karşınızdayız. Bu yenilikçi firmanın akıllı spor eldivenlerini nasıl geliştirdiğini ve bu teknolojinin giyilebilir teknoloji alanında nasıl kullanacağını okuyacaksınız.

 1-  Niçin giyilebilir teknoloji alanına girerken ürün olarak bir eldiven seçtiniz?

Ben takı ve aksesuar hayranı biri değilim özellikle çalışıyorken. Şu anda bulunan tüm bileklikler ve bantlar çok hoş olmayan formlarda ve rahat değiller. Görünüş olarak da çok hoş oldukları söylenemez. Bunun yanı sıra spor bantlarının ve bilekliklerinin neredeyse hiç biri kapalı alanlarda yapılan sporlara ve spor salonlarına uygun değil. Biz bunu yapmaya başladığımızda tahminini kalori yakması veya adım sayması en son hedeflediğimiz şeylerden biriydi.
Spor salonuna gidenlerin ilk aradığı şey protein ve spor eldivenleridir. Fitness ve spor hayranı kişilerin kullanımına sunabileceğimiz teknolojik özellikleri olan ve doğal görünen spor eldivenlerinin yapılabileceğini hissettim. Bu eldivenleri kişi dışarda çalışırken veya kapalı alanlarda istediği zaman kullanabileceği şekilde yapmaya çalıştık. Eldivenleri dikişsiz ve olabildiğince rahatsız etmeyen şekilde tasarladık tabii ki bunu tasarlarken yenilikçi, kapsamlı işlevleri olan bir model ile farkı yaratmaya çalıştık.
akıllı eldiven oxstern

 

2- Giyilebilir teknoloji alanına girmeye çalışırken öğrendiğiniz en önemli şey neydi?

 

Giyilebilir teknoloji endüstrilerin aslında çekirdeği. Biz  doğru tekstilin, doğru yazılımın, doğru dizaynın, doğru biomedikal ve doğru mobil uygulamaların bir arada kullanıldığı bir sisteme ihtiyaç duyduk. Bu endüstri öyle yeni ki gerekli yeteneği ve tecrübeyi bulmak neredeyse imkansız. Biz şanslıydık yinede, çünkü çok güçlü çekirdek bir takımımız vardı. Öncelerden beri bu arkadaşlar bizimle çalışmaktaydılar. Yani bu işe başlamadan önce sağlam bir ekibiniz olmalı.

 

3- En çok sevdiğiniz sizin favori girebilir teknoloji ürününüz nedir (tabii ki kendi ürünümüz hariç) ve neden? 

 
Sporu teknoloji ile birleştiği zaman seviyorum. Piyasadaki kaliteli adım sayarların hayranı değilim! Gerçek bilgi veren şeyleri seviyorum. Daha önce gerçek zamanlı kalp atışları bilgisini veren tişörtler denedim. favori ürünlerim arasında sayılırlar. Bunun yanısıra eğer seçmek zorunda isem Garmin saatlerini çok kullanmasam da seviyorum.

Bir şeyin benim favorilerim arasına girmesi için onu kullandığımda rahat etmek isterim. tabi ki sadece rahatlıkta yetmiyor görsel olarakta güzel olmalı.


1 Comment

  1. neodeb

    Ekim 9, 2015 at 6:52 pm

    Şuan doktorlar için bir akıllı eldiven tasarlanıyor. Özellikle kalp ve damar hastalıkları olan insanların gün gün vücut ısısı ve kan basıncı gibi ritmik durumlarını akıllı eldivenlerde olduğu gibi küçük bir çiple ölçebilmeyi amaçlıyor.

Bizim İçin Yorumunuz Çok Değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir