Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Yazar:  |  4 Yorumlar

Akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı giysiler ve 2015 yılında meşhur olan “Giyilebilir Teknoloji”  teriminin neler olduğunu bilmemeniz doğal. Akıllı telefonlardan sonraki en büyük teknolojik yenilik olarak kabul ediliyor bu yeni terim.Bu teknolojik buluş ile yapılabilecekler neredeyse sınırsızdır.

Bileklere, kola, yüze dahi uygulanan bu buluş, geçen birkaç ayda Dünya’da en fazla aranan merak edilen teknolojik gelişmeler arasına girdi.

Şimdi sizle giyilebilir teknolojilerin evrimini inceleyelim. Daha fazlası için okumaya devam….
giyilebilir-teknoloji

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

Adından tahmin edilebilir bir terim olmasına rağmen, sadece okuduğunuzda tüm hikâyeyi anlamak çok zor. Giyilebilir teknoloji, üstünüze giydiğiniz teknolojik aletlerin genel adıdır. Ancak burada belirgin bir ayrım var. Giyilebilir derken günlük hayatta kullandığınız kulaklıklar bu alana girmiyor mesela.

Bir ürüne “giyilebilir teknoloji”  dememiz için, ürünün akıllı sensörlerden gelen bilgileri akıllı telefonunuza kablosuz  veya bluetooth ile bağlanarak  aktarması gereklidir. Bu bilgiler fitness, kilo kaybı, gün içi hareketlilik veya işlerinizi organize etme ile ilgili bilgiler olabilir.

Nasıl Giyilir?

Ürünlerin çoğu bileklere giyilebilir ama yakın zamanda vücuda tutturulan veya boyna asılan modellerde popüler olmaya başlamıştır. Giyilebilen teknolojilerin çoğu mücevherat gibi takılabilir. Saatler, bileklikler, yüzükler ve kolye gibi aklınıza gelebilecek birçok ürün artık bu teknoloji ile kullanılmaktadır.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Nelerdir?

Günümüzde birkaç farklı kategoriye ayrılan giyilebilen teknoloji ürünleri farklı amaçlarla kullanılabilmektedirler.
giyilebilir-teknolojik-ürünler

Akıllı Saatler

Akıllı saatler bileklere takılan kategoriye girerler. Cep telefonunuza bağlanarak küçük bir Windows işletim sistemi gibi çalışarak dijital hayatınızda yerini alırlar. Zamanı söylemek bu saatlerin en basit görevlerinden biridir. Size arama çağrılarını, mesajlarınızı ,maillerinizi hatta sosyal medya hesaplarınızı takip etmenizi sağlarlar.

akıllı-saatler-modeller

Samsung , Motorola, LG ve Sony uzun süreden beri piyasada yer alıyor olmalarına rağmen  Apple 2015 yılında Apple Watch ile piyasaya çok sağlam bir giriş yapmıştır. Bu kategorideki ürünlerde birçok şeyin şimdiden değişeceğini göstermiştir.

 akıllı-saatler

Akıllı Bileklikler

akıllı bileklikler

Akıllı bileklikler birçok şekil ve ölçüde piyasa giriş yaptılar. Genellikle bileklere ve kemere  takılırlar. Kişinin gün içinde adımlarını, kalp atışlarını ,yaktığı kaloriyi ve egzersiz hareketliliğinin bir istatistiğini çıkarır.

Akıllı Spor Saatler

akıllı-spor-saatler

Koşu, bisiklet binme, yüzme gibi aktiviteleri seven kişiler için giyilebilir ürünlerin en başında yer alırlar.

Bu ürünlerin en önemli özelliği üzerinde GPS bulunması, (Sakın GPS li olmayan ürünleri almayın. Doğru bilgileri size raporlayamaz.) seçtiğiniz sporla ilgili size daha detaylı bilgiler vermesidir.

Başa Takılan Ekranlar

başa takılan ekranlar 3d

Eğer daha fazla 3 boyut ve sanal gerçeklik istiyorsanız başa takılan ekran (head-monted display) tam size göre. Bu ürünlerden bazıları sizi şeklinden dolayı çevrenizden soyutlayarak  sanki başka bir dünyadaymışsınız hissi verir.

Akıllı Gözlükler

akıllı-gözlüklerBu gözlükler arasında en iyi bilinen Google Glass’tır.  Bu ürünlerdeki amaç sizi başa takılan ekranlar (head-monted display) gibi sizi dış dünyadan soyutlamak değil bulunduğunuz alandaki yerler hakkında extra bilgi vermektir.

Akıllı Giysiler

akıllı giysiler

Akıllı giysiler diğer giyilebilir ürünlerden çok daha fazla seçeneğe sahip olması onları çok daha popüler yapmıştır. Kişilerin vücut ısısından tutunda kaldırdıkları ağırlığın vücutta ki etkisine kadar bir çok istatistiği toplayan bu kıyafetler bir çok alanda çok faydalı olacak gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda bir çok kıyafette giyilebilir teknolojileri görürsek şaşırmamak gerekir.

Akıllı Takılar

akıllı-takılar-mücevherler

Kovert design gibi bazı firmalar akıllı saatlerin özelliklerini mücevher, takı gibi aksesuarlara yerleştirmeye karar verdikten sonra bayanlar tarafından tercih edilmeye başlandı. Asıl amaçları cep telefonları yanında olmayan kullanıcıları telefonlarına gelen email, sms veya aramalardan haberdar etmektir.

İmplantlar (Vücüda yerleştirlen bilgisayarlar)

vücuda yerleştirilen bilgisayarlar

İmplatlar, siz nereye giderseniz gidin ne yaparsanız yapın devamlı sizinle olacak ürünlerdir. İnsülin problemi, doğum kontrolü, tansiyon sorunları gibi sağlık sebeplerinden dolayı ameliyat ile vücuda yerleştirilebilirler. Veya sadece vücudunuzda metal bir alet taşımak isteyebilirsiniz. Evet ilk okuduğunuzda saçma gelebilir ama vücuda uygulanan akıllı teknolojiler yazısını okuduğunuzda konuyu daha iyi anlayacaksınız. Bu ürünlerin gelecek 20 yılda gelişeceği düşünülmektedir.

Sektörün En İyileri Kimler?
giyilebilir-teknoloji-markalar

Yakın zamana kadar sektörde daha çok küçük firmalar vardı. Jawbone, Fitbit, Misfit ve Withings gibi firmalar özellikle spor için üretilen bilekliklerde oldukça başarılılar.  TomTom, Garmin, Polar ve Suunto koşu, bisiklet binme, tırmanma ve hatta golf ve kayak sporları için en iyi akıllı spor saatleri üreten firmalar.

Sadece genel amaçlı akıllı saat dediğinizde Sony, Samsung, Motorola, LG ve Apple tabi ki sektörün temsilcilerindendir.

Başa takılan 3D ekranlarda ise sektörün önde geleni Oculus Rift ve Avegant Glyph’dır. Özellikle Avegant Glyph kişisel eğlence boyutunda bir adım önde olduğu söylenebilir.

Akıllı Gözlüklerde (AR Glasses) Google sektördeki neredeyse tek oyuncu diyebiliriz.

Akıllı Takılarda sektörde Mira, Altruis, Ear-o-Smart gibi markalar şimdilik sektörde kendini gösterenler arasındalar. Ancak yakın zamanda bir çok ismi duyulmuş markanın sektöre girmesi kaçınılmaz.

Neden Giyilebilir Ürünleri Kullanıyoruz?

neden-giyilebilir-teknolojiGiyilebilir ürünler bizi takip etmede, değerlendirmede gayet başarılar. Kalp ritimlerinizi, vücut yağ oranınızı, terleme, sağlık, sıcaklık ve kas aktivitenizi sensörleriyle vücudunuza dokunarak veya  GPS sitemleriyle hareketlerinizden mesafeyi kat etme hızınızdan ölçüp size raporluyorlar.

Yinede bu teknolojide sıkıntılı olan taraf bu sonuçları yorumlama aşaması. Koşuyorken, maç yaparken veya yemek yerken neler olduğunu anlamak ve sonuçlarını yorumlamak için bir çok algoritma kullanan programlar gerekli.

İşte bunların nasıl yapıldığını bilen programlar bu aletlerle birleştiğinde giyilebilen teknoloji hayatımızda çok daha büyük bir rol oynayacaktır.

4 Comments

 1. mustafa

  Mart 21, 2016 at 3:08 pm

  Merhabalar,

  Yazı çok güzel….

 2. Meral

  Ekim 30, 2016 at 6:56 am

  Merhaba, bir araştırma yapıyorum da acaba kaynağım için isminiz ve yazının yazılış tarihini paylaşabilir misiniz?

  • igze

   Ocak 8, 2017 at 8:04 pm

   Tarih: 30 Ağustos 2015
   İsim olarak site adresimizi paylaşırsanız seviniriz. Saygılar.

 3. Bilal (MUDUR)

  Kasım 1, 2018 at 6:46 pm

  Bu yaziyi en iyi sekilde degerlendirecegim sizi bu yilki okulumuzda yapacak olacsgimiz giyilebilir teknoloji adli konusmaznizda sitenizi paylasacagiz ve bu yazinizi slayt olarak hazirladik sagolun… Sevgilerle SEHITLER ORTAOKULU

Bizim İçin Yorumunuz Çok Değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir