Giyilebilir Teknoloji Sağlık Açısından Zararlı mı?

Yazar:  |  3 Yorumlar

Apple giyilebilir ürünü Apple Watch’ı satışa çıkardı, mağazalarını daha iyi satış yapabilmek için mücevherat dükkânı şeklinde değiştirdi; saatler kasalarda saklanıyor ve alıcıların ürünü daha iyi inceleyebilmesi için saatler camlı masalarda gösterime sunuluyor. Müşterilerin hangisini alacağına daha iyi karar vermesi için birçok modeli, materyali ve renk seçeneği denemesine izin veriliyor ve mağazada saati takarak fikir ediniyorlar.

Apple Watch, Google Glass and Samsung Gear Live gibi ürünlerle başlayan ve büyüyen giyilebilir teknoloji trendi yanında bir çok sorunuda beraberinde getirmiştir. Son araştırmalar telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarların yaydığı radyo frekans (RF) etrafında olmanın potansiyel zarar oluşturduğunu göstermiştir.

Bu sağlık tehlikelerini önlemek için çoğu şirket giyilebilir ürünlerinde Bluetooth teknolojisi kullanıyor, Wi-fi teknolojisine dayanan akıllı telefonlar ve diğer ürünlerden daha az radyo frekansı yayıyor. Bu şekilde devam ederse giyilebilir ürünler hücresel bazlı akıllı telefonlardan daha az enerji yayarlar.

sağlık ve giyilebilir teknoloji

UC Berkeley  Halk Sağlığı Okulunda Aile ve Toplum Sağlığı Merkezi başkanı Joel Moskowitz giyilebilir teknoloji konusunda endişe duymaktadır.

Moskowitz “Radyasyon tipi önemli, Giyilebilir teknoloji ürünleri üzerine yapılan çok az araştırma olmasına rağmen, geleneksel kablosuz teknoloji ile ilgili bazı olası riskler biliniyor.” diyor.

Laptoptan maruz kalınan Wi-fi ile spermlerin zarar görmesi, akıllı telefonlarını sütyeninde taşıyan kişilerde meme kanseri ve akıllı telefon kullanan kişilerde beyin tümörünün yaygınlaşması bunun kanıtlarındandır.

giyilebilirteknoloji-sağlık

İsveç’te Örebro Üniversitesi’nde Profesör Lennart Hardell akıllı telefon kullanımına bağlı beyin tümörlerinin artan riskleri konusunda çığır açan bir araştırma yapmıştır. Araştırmalarına göre İsviçre’de 25 yıldan fazla cep telefonu ya da kablosuz telefonla konuşan kişilerdeki belli bir beyin kanseri riskinin bir yıldan az kablosuz telefon kullananlara göre 3 kat daha fazla olduğu belirlenmiştir.

Danimarka’da yapılan bir araştırmada fetüs durumundayken RF radyasyonuna maruz kalan çocuklarda DEHB’ın (Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu) daha fazla görüldüğü belirlenmiştir.

Uzmanlar kan beyin bariyerinin açılmasından da endişeleniyor. Moskowitz “Bariyer ağır metaller ve kimyasal toksinleri beyinden uzak tutar”  diyor ve şöyle ekliyor “Çok düşük mikrodalga radyasyonuna maruziyet bile bu bariyeri açarak kanda dolaşan bu kimyasalların beyine ulaşmasına neden olabilir” diyor.

Böyle sıkıntılı sonuçlar bulunmasına rağmen, neden bunlar medyada geniş kapsamlı olarak yer almamıştır? Moskowitz, bu ürünleri 1950’li yıllarda tütün endüstrisinin durumuyla karşılaştırıyor, bu ürünler de bağımlılık yapıyor. Giyilebilir ürünler sağlık için tehlikeli olsa da üreticiler  bu bilgiyi bastırmak için çalışıyor ve bu ürünlerin bağımlılık yaptığı konusunda da kanıtlar bulunuyor.

Meselenin can alıcı şu ki; giyilebilir teknoloji sanayisi bu konuda endişe duymanızı istemiyor.

Araştırmaların genellikle sanayi tarafından finanse edilmesi bir çıkar çatışmasına neden oluyor. İnsanlara  herhangi bir risk oluşturmadığını savunan uzmanlarından biri Ottawa Üniversitesinden Profesör Daniel Krewski’dir. “Wi-Fi ekipmandan yayılan düşük seviyeli radyo frekans (RF) enerjisi halk için tehlikeli değildir.” şeklinde bir yönergeyle Kanada Sağlık Bakanlığına başvurmuştur. Bu kişinin daha sonra bir çok firma destekli projelerde yer aldığı dedikoduları çıkmıştır.

 


3 Comments

 1. alyy

  Eylül 23, 2016 at 1:15 pm

  Yazınızı beğeniyle okudum. Gayet bilimsel ve objektif şekilde ele almışınız. Birkaç gündür akıllı bileklik kullanıyorum. Sadece üzerinde bluetooth bağlantısı ile telefona bağlanıyor. Sizin yazınızdan anladığım kadarıyla telefonlar kadar zararlı değil. Ancak uzun süreli kullanımda bluetooth un vücudumuza zararı dokunur mu?

  • igze

   Ekim 4, 2016 at 8:09 pm

   Merhaba yukarıda bir çok araştırmadan örnekler vererek açıklamaya çalıştım. Bu konuda tam olarak net bir delil olmasa da akıllı telefonlardan yola çıkılarak yapılan yorumlarda zararlı olabileceği söylenmiş.

 2. BigBoxTV

  Ekim 8, 2018 at 7:23 pm

  Yazınız güzel işime yaradı saolun fakat ben şu an mi band 2 kullanıyorum ve sadece Bluetooth ile bağlantı yapıyor. Ben bu cihazı kullanırken telefon ile bağlantı kurmadan kullansam da sağlık açıdan zararı var mıdır . Etkisinde değişiklik gösterir mi ?

Bizim İçin Yorumunuz Çok Değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir