Giyilebilir Teknolojinin Avantajları

Yazar:  |  0 Yorum

Gelecek çoktan geldi! Bundan sadece 10 yıl öncesinde insanlar akıllı telefonlar sadece filmlerdeki bir fikirden ibaretti. 2014 yılı sonuna kadar 4,55 milyar insan bu büyülü cihazlardan edindi, şimdi sıra bir yenisinde yani “giyilebilir teknoloji”.

Saatler, kol ya da bilek bantları ve hatta gözlükler şeklinde olan bu cihazlar günlük yaşamımızı değiştiriyor. Bu yeni cihazlarla mesajlara telefonumuzu kullanmadan cevap verebiliyor, maillerimize bakabiliyor, fotoğraf çekebiliyor ve hatta fit ve zinde  kalabiliyoruz. Ancak giyilebilir teknoloji hala denediğimiz ve güvendiğimiz telefonlarımızın yerini almış değil. Yerini iş dünyasında buldu ve iş dünyasının ayrılmaz bir parçası oldu.

Verimliliği Artırma

giyilebilir-teknolojinin-avantaji
Önceleri sadece tüketiciye odaklanan giyilebilir teknoloji şimdi iş yerlerini de içeren daha geniş bir alana yayılmış durumda.  Şimdiye kadar, çabalarının başarılı olduğunu kanıtladı. Yönetim Araştırmaları Enstitüsü’nden Dr. Chris Bauer’in yaptığı bir çalışma; giyilebilir teknolojinin iş yerlerinde kullanılmasının çalışanların verimliliğini %8.5, çalışanların memnuniyetini ise %3.5 civarlarında arttırdığını göstermiştir. Fiziksel ve zihinsel aktivite izlemeye yönelik cihazlar kullanılmıştır.

Dr. Bauer “Bu sonuçlar gösteriyor ki; kuruluşların ve çalışanların iş yerlerinde giyilebilir teknolojinin ve gücünün tanıtılması için stratejiler geliştirmesi ve bunları uygulaması gerekiyor.” demiştir.

Giyilebilir teknolojinin kapsamı artık izleme cihazlarının çok ötesine ulaştı. Saha çalışanları  akıllı gözlüklerle fotoğraf çekerek ve video kaydederek sorunları daha hızlı çözmeye başladı ve bu da verimliliği artırdı. Hatta perakende sektöründe Samsung Gear 2’nin PayPal özelliği ile akıllı saatlerle hızlı ödeme seçeneği sunulmaya başlandı.

Bağlı kalın

Giyilebilir teknoloji sadece günlük tüketicinin sosyal medyayı takip etmesine yardımcı olmakla kalmıyor. Uzaktan çalışanların ofisle bağlantıda olmasını sağlarken sağlık çalışanlarının da Google Glass gibi ürünlerle işini daha etkili ve verimli yapmasını sağlıyor.

giyilebilir-teknoloji-avantajları-sağlık

Cerrahlar Google Glass’ı yurtdışı meslektaşlarına danışmak için kullanırken, doktor ve hemşireler bu cihazla hasta etiketini tarayarak tedavi seçeneklerini onaylıyor ve kayıtlara hızlı bir şekilde erişiyor.

Güvenlik Riskleri

Giyilebilir teknolojinin de elbette bazı dezavantajları vardır. Bazı cihazların “her zaman açık” durumu bizi saldırılara karşı savunmasız halde bırakıyor. Birçok işletme gizlilik endişeleri gerekçe göstererek, Google Glass’ı daha resmi olarak tanıtılmadan yasakladı. Ön kamerası ile kullanıcıların her zaman video kaydetmesi riski vardır.

giyilebilir-teknolojinin-riskleri

Bu cihazlarda veri güvenliği sorunu da vardır. Giyilebilir cihazlar tüm veri çeşitlerini kaydeder İşletmeler ve uygulama geliştiriciler, kullanıcıların bilgilerinin güvenli tutulması ve şirketlerin kendi veritabanına herhangi bir tehdit teşkil etmemesi için büyük çaba sarf etmek zorundadır.

IT uzmanları giyilebilir teknolojinin başka bir güvenlik tehdidini daha açığa çıkardı. 2014 yılında tahminen 19,2 milyon aktif birimle giyilebilir teknoloji kendisi için büyük bir kitle yakaladı. Bu cihazlar bir şirketin altyapısına tanıtıldığı zaman, siber suçlular herhangi bir güvenlik açığından yararlanma şansı bulabilir. İçerde çalışanlar için ile bir tehdit olabilir, bu da akla giyilebilir teknolojininin bazı özellikleri sınırlandırılıp bazı özellikler devre dışı mı bırakılmalı sorusunu getirir.

Giyilebilir teknolojinin hayatımızı ve işlerimizi kolaylaştıracak büyük bir potansiyeli olduğuna hiç şüph yoktur. Ancak bu cihazları iş yerlerinde yaygınlaştırmadan önce hala çözülmesi gereken meseleler olduğunu da kabul etmek gerekir.

Bizim İçin Yorumunuz Çok Değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir