Sağlık Sektöründe Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Yazar:  |  1 Comment

Akıllı giyilebilir ürünler teknoloji endüstrisinde 2015 yılında büyük ve karlı bir Pazar payına sahip oldu. Bu yeni cihazlar yenilikçi bir teknoloji kullanıyor. Söz konusu sağlık olduğunda akıllı teknoloji gelecekte toplum için en iyi çözümleri sunacağa benziyor.

Aşağıdaki sağlık sektörü için tasarlanmış en iyi akıllı giyilebilir ürünleri sıraladık. İşte 2015 yılında kullanılan ürünlerden bazılar:

Intelligent Asthma Management – Astım için Akıllı Sistem

Intelligent-Asthma-Management

Sağlık sektöründe 2015 yılında ISmart teknolojisi ile bazı yenilikler göreceğiz. Buna bir örnek olarak Health Care Originals tarafından Intelligent Asthma Management(Akıllı Astım Yönetimi) gösterilebilir. Bu ürün halen tasarım ve üretim aşamasında ancak bu konuda verilmiş bazı günceler bilgiler de bulunuyor.

Cihazın astımın izlenmesi için kişilerden gerçek zamanlı veri elde edebilen bir uygulaması vardır.  Cihaz ve uygulaması eğer bir astım durumu oluşuyorsa sizi uyaracak; günlük değerler, tedavi planları, görüntüler, izlemeler, semptomların tedavisi hakkında bilgi içerecektir. Bu ürünün durumunu ve rünle ilgili gelişmeleri HealthOriginals.com’dan takip edebilirsiniz. Ayrıca Twitter ve Facebook sayfaları da bulunuyor.

Valedo Back Therapy – Sırt Sensörü

Valedo Back Therapy

2015 yılında piyasaya giren giyilebilir sağlık ürünlerinden biri de Valedo Back Therapy oldu ve özellikle de oyun severleri çok sevindirdi. VALEDO bel sağlığı ile ilgili sorunlar var olanlar için tasarlanmıştır. Video oyunlarına benzer etkileşimleri ve ara yüzü ile kullanıcıya yapması gereken egzersizleri veriyor. Wii ve Wii Fit gibi ev video oyun sistemi üzerinde göreceğiniz oyunlara çok benzer bir sistem.

Bu cihaz kullanıcının sırtına takılıyor , akıllı sensörler verileri depoluyor ve eşlik eden uygulama ile bu verilere erişebiliyorsunuz. Bluetooth Smart teknolojisi ile çalışıyor ancak çok yakında iPad veya iPhone gibi herhangi bir iOS cihaz üzerinde çalıştırılabilir duruma gelecek. Birçok sağlık kurumu sıt ağrıları söz konusu olduğunda Valedo’dan yararlanmaya başladı. www.valedotherapy.com sitesinden alınabilen patentli bir üründür ve fiyatı 359 $’dır.

Quell Relief – Akıllı Dizlik

Quell-Relief

Quell Relief tarafından üretilen son derece işlevsel giyilebilir sağlık ve akıllı teknoloji ürünüdür. Sadece bir diz desteği olmakla kalmayıp diz desteğinden beklenenin üzerinde bir kararlılık sağlar ve gömülü sensörleriyle bilgileri depolayarak sizin bunlara uygulaması aracılığıyla erişiminize izin verir. Söz konusu dizlik olduğunda Quell Relief kullanıcıya optimum rahatlık sağlayacağından emin.

Burada kullanılan yenilikçi teknoloji de çok güzel. Cihaz BlueTooth uyumlu ve ona eşlik eden uygulaması herhangi bir iOS işletim sistemi ile uyumludur. Pil yeniden şarj edilmesi kalmadan önce  40 saat boyunca çalışarak ağrılarınızı rahatlatabilir. Desteğin içine yerleştirilen bir elektrotu vardır ve sonra kayışla sıkılır. Elektrotun olduğu yerde dıştaki düğmeye basıldığında aktif hale gelir. Bu ürün giyilebilir sağlık ve akıllı teknoloji sektöründe durumları kesinlikle değiştiren bir üründür. Bu ürün hakkında güncellemeler QuellRelief.com adresinde bulunabilir ve çıkış tarihinin 2015 yılı bahar döneminde olması bekleniyor.

HealthPatch MD

HEALTHPATCH MD

HealthPatch MD sağlık görevlilerinin hastaların hayati bilgileri izleyebilmesini sağlayan yeni teknoloji bir üründür. Bu ürünün arkasındaki isim ise Vital Connect isimli şirkettir. HealthPatch MD yeniden kullanılabilir bir biyosensördür. EKG elektrotları vardır ve aynı zamanda 3 eksenli akselerometresi kalp hızı, solunum, sıcaklık, adımların takibi ve düşme ihtimaline karşın vücut pozisyonunu bile algılar.

HealthPatch MD Bluetooth uyumuldur ve biyosensör ile alınan gerçek zamanlı verilere ulaşmak için herhangi bir mobil cihaza bağlanabilir. 2015 yılında dünyanın her yerinde sağlık kuruluşlarında görmeye başlayacağınız ürünlerdendir. HealthPatch MD ABD’de FDA tarafından onayı almıştır ve aynı zamanda Avrupa genelinde de onay verilmiştir.

Helius – Proteus Digital Health – Akıllı Haplar

proteus-digital-health

The Helius – Proteus Digital Health 2015 yılı ve sonraki uzun yıllar için yenilikçi olacak bir üründür. Helius kişinin çok önemli bir sağlık bilgileri izlemekte kullanılan hap şeklinde tüketilen bir üründür. Hapın kaydettiği bilgiler eş zamanlı olarak Helius companion uygulamasından izlenebilir. Helius doktora hastanın ilaçlarını zamanında alıp almadığını ve tedaviye karşı hastanın tepkilerini gösterir.

Evde bir şeyler ters gittiğinde doktor bunu izleyebildiği için hastayı uyarabilir ve çağırabilir. Helius kesinlikle medikal ve sağlık profesyonellerinin yöntemlerini hastaların refahını sağlayacak şekilde değiştiriyor. Kullanıcıların daha iyi bir yaşam tarzı için tüm bilgilere erişimi olacak. Helius hala klinik test aşamasında ama bu yılın sonlarına doğru tüm dünya tam ölçekli haliyle tanışacak. Ev tabanlı sürümleri ve daha sonra profesyonel hastane ve büyük sağlık problemlerine yönelik versiyonları olacak.

Smart Stop –  Chrono Therapeutics

Smart-Stop

Smart Stop – Chrono Therapeutics insanlara sigarayı bırakmak için yardım etmeyi amaçlayan bir akıllı cihazdır. Vücuttaki değişiklikleri algılayan ve kişinin sigara ve nikotin isteğini sezen  hareket algoritmaları bulunduran sensörler içeriyor. Daha sonra bu isteği azaltmak için ilaç veriliyor. Bu cihaza kullanıcılara koçluk etmesi ve bırakmalarına yardımcı olması için bir uygulama eşlik ediyor. Önümüzdeki yıllara damgasını vuracak bir giyilebilir teknoloji ürünü olacak. Smart Start hakkında çok bilgi yok ancak, chronothera.com adresinden ürün güncellemeleri ve haberler takip edilebilir.

Northwestern Üniversitesi ve Urbanna-Champaign Illinois Üniversitesi

üniversiteler-giyilebilir-teknoloji

Northwestern Üniversitesi ve Urbanna-Champaign Illinois Üniversitesi giyilebilir teknoloji konusunda neden bir üretim yapmasın? Bu iki okul araya gelip sadece beş santimetrekare genişliğinde sağlık izleme üzerine bir akıllı teknoloji ürünü ortaya çıkardı. Bu projenin mühendislerine göre, teknolojide  kullanılan monitör o kadar küçük ki neredeyse görünmezdir ve kişinin kendi derisi gibi görülür. Cihazda bulunan kristaller ile vücuttaki sıcaklık değişimi gibi değişimler izlencek ve ters giden bir durum olursa kişiye bildirilecek. Mühendisler kullandıkları yeni çığır açan kristal teknolojisinin kardiyovasküler sağlık ve cilt sağlığının izlenmesinde kullanılacağını söylüyor. Daha fazla araştırma bu iki değerli üniversiteler tarafından yapılmaya devam ediyor ve bu birliktelikle yenilikçi ürünler ve teknolojiler ortaya çıkıyor.

Google Akıllı Kontak Lensler

google kontak lensler

Google günümüzde teknolojinin her yerinde görmek mümkün ve artık sağlık sektörüne giyilebilir ürünlerle giriyorlar. Google diyabet hastaları ve normal gözlüklerden olanlar mustarip insanlar için akıllı kontakt lensler geliştiriyor. İsviçre merkezli Novartis ilaç şirketiyle ortak olarak çalışıyor. Bu teknoloji ile kişinin gözyaşı alınıp bunun glikoz seviyesine bakılıyor. Ürünün sadece son ince geliştirmeleri devam etmekte olup 2015in sonlarına doğru tüketiciye sunulacak ve yaygın olarak kullanılabilir hale gelecek.

Cyrcadia Health’s iTBra Akıllı Sütyen

Cyrcadia Health’s iTBra

Cyrcadia Health tarafından geliştirilmiş iTBra meme sağlığı takip edebilen bir akıllı sütyendir. Sütyen gömülü sensörler kanser olasılığına karşı uyarmak için meme dokusunda koşulları takip ediyor. Eşlik eden uygulaması tüm bilgileri kaydediyor ve meme sağlığı ve bakımı konusunda koçluk yapıyor, bilgiler içeriyor. ITBra 500 hastanın üzerinde test edilmiş ve %87 oranında başarılı bilgiler alınmıştır. Yatırımcı bekleyen bir projedir. www.cyrcadiahealth.com web sitesinden iTBra hakkında bilgi alabilir ve bu ürüne nasıl yatırım yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Bu ürün ayrıca Milano’daki yaklaşan Giyilebilir Teknolojiler Fuarında d yer alacak.

Abbott Diabetes Care Diabet İzleme Sistemi
Abbott Diabetes Care

Abbott Diabetes Care sağlık sektöründe akıllı giyilebilir aksesuarlarda girişim isteyen bir şirkettir. Diyabet hastalığından muzdarip insanlar için glikoz izleme sistemi geliştiriyorlar. Bu glikoz bilgileri 14 gün boyunca okuyan, üst kol arkasına yerleştirilen bir sensörden oluşuyor. Glikoz testlerinde parmakların iğne ile delinmesine bu sistemle gerek kalmıyor. Hasta doktora gittiğinde doktorun da okuyabileceği uygulama ve akıllı telefon erişimi vardır. Bu uygulama aynı zamanda egzersiz ve uygun diyet yoluyla diyabeti kontrol etmek için hastalara yemeleri gereken gıdalar hakkında da bilgi veriyor. Abbott Diabetes Care’in CEOsu şubat ayında Almanya Münih’de gerçekleşen Giyilebilir Teknoloji Konferansı’nda konuşmacılardan biriydi.

 

iSono Health Meme Kanseri Sensörü

isono-health

Isono Health  düşük profilli ama 2015 boyunca daha iyi bilinen bir hale gelecek Amerikan merkezli bir şirkettir. Ayda bir kez giyilen ve sutyen içine yerleştirilen bir giyilebilir sensör geliştirdiler. iSono Health yardımcı uygulaması ve meme hakkında kaydedilen verileri değerlendirebilecek doktorların bulunduğu bir platforma sahip. Özel bir şirket olduğundan daha fazla bilgi almak için iletişime geçmeniz gerekiyor.

Leaf Healthcare Ülser Sensörü

Leaf-Healthcare-Ülser-Sensörü

Ülser yaş ilerledikçe herkesin karşılaşabileceği bir durumdur. Bilim adamları hareketsizlik ve sürekli oturmanında ülsere neden olabileceğini düşünüyor. Leaf Healthcare sensörü zamanı geldiğinde hareket etmeniz ve böylece dolaşımın sağlanması için sizi uyarır. Üç eksenli ivmeölçer kişinin bulunduğu pozisyonu belirleyerek dönmeleri için onlara uygun şekilde yardımcı olmaktadır. Dönüm ve hareket esnasında doku basıncını optimize ederek çalışır. Şirket hastanelerdeki, yaşam tesisleri ve bakımevlerindeki yaygın olarak görülen ülserle ilgilenmektedir. Monitör hastaya yerleştirildiğinde eğer hasta yanlış hareket ederse bakıcı veya doktor tarafından uyarılacak ve doğru hareketleri göstermek için yardımcı olunacaktır. Bu, hastaneler ve diğer sağlık kuruluşları için tasarlanmış bir üründür ama yakında evde kullanılacak versiyonları da gelecektir.

QardioCore EKG Monitörü

QardioCore EKG Monitörü

QardioCore giyilebilir EKG monitörüdür, göğüs etrafında askıları ile kullanımı kolaydır. Bu sensörlerle kalp sağlığı ve sağlık durumunu izlemek mümkündür . Bu yapışkan yamalar veya jellerin kullanımını gerektirmeyen kablosuz bir monitördür. QardioCore bunların yanı sıra aktivite izleme monitörlerinin özelliklerine sahiptir ve bu bilgileri Bluetooth özelliği ile birlikte iOS ve Android uyumlu uygulamasından inceleyebilirsiniz. QardioCore bulut sistemine dayalıdır ve doktorun gerçek zamanlı olarak hastayı izlemesi için olanak sağlar. Bu firmanın yeni çıkan bir ürünü olduğundan henüz ayrıntılı açıklaması yoktur. 2015’de ürünün tüketicilere sunulacağı ve fiyatının  yaklaşık 449 $ olacağı söyleniyor. 16-19 Kasım 2015’de Giyilebilir Teknolojiler Fuarında Almanya Düsseldorf’da ürünün duyurusu yapılmıştır.

1 Comment

  1. Kamil Öztürk

    Eylül 24, 2018 at 7:40 am

    Merhaba benim 3.5 yaşında bir çocuğum var ateşli havale geçiriyor ve bunu bir bileklikle kreşte veya okuldayken telefondan uzaktan takip edebilirim bulutlu var piyasada fakat çoğu özellikli yok böle birşey varmı veya geliştirilebilirmi

Bizim İçin Yorumunuz Çok Değerli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir